Uzbekistan

Uzbekistan. Wyrusz w rejs po wyschniętym morzu i poznaj życie w bawełnianym kołchozie

Dlaczego warto wybrać się z nami do Uzbekistanu?

Uzbekistan, „Mezopotamia Azji Środkowej” ma kupiecką duszę! Średniowieczny szlak jedwabny, skrzyżowanie interesów pomiędzy Europą, Bliskim Wschodem, Indiami i Chinami. Każda wielka cywilizacja i religia zostawiła tu coś po sobie. Żadnej z nich nie można odmówić rozmachu, co idealnie komponuje się z dzisiejszą, wciąż postradziecką monumentalnością miast dawnej republiki rad. Nazwa kraju pochodzi od chana Uzebka, jednego z przywódców Złotej Ordy, która przemierzywszy w XIII wieku środkową Azję i wschodnią Europę, założyła tu swoje państwo.

Dlaczego jedziemy do Uzbekistanu?

Aby poczuć socrealizm i monumentalizm Taszkientu, największej metropolii Azji środkowej i największego miasta Azji Centralnej. Uzbeckie oblicze islamu i relikty wielkiej średniowiecznej wymiany między Europą i Azją. Monumentalne mauzolea Barak-Chan i Kaffal-Szaszi z XVI wieku, Meczet Piątkowy, oraz szkoła koraniczna – Madrasa Kukeldasz.

Po uroki codzienności w Kotlinie Fergańskiej w poradzieckim zagłębiu bawełniano-owocowym, leżącym nad najdłuższą rzeką Azji Syr-daria, przez starożytnych Greków nazywaną Jaksartes. Niebiańskie góry Tienszan na tle, których zaobserwujesz życie na największych polach bawełnianych w dawnym ZSRR. O dawnym szlaku jedwabnym przypomina miasto Kokand z imponującym Pałacem Chana Chudowara, Meczetem Jami, Madrasą Kamol-Kazy oraz Madrasą Norbut-biw. 

Aby ujrzeć Syr Daria, drugą najdłuższą rzekę świata, którą zawrócił jednak Związek Radziecki.

Na wyprawę pociągiem dalekobieżnym ze stolicy po azjatyckich stepach. Odwiedzisz miejsca, w których formowała się Armia Andersa w ZSRR w 1941 r. Zaobserwujesz kupieckie rytuały na tradycyjnym, środkowoazjatyckim bazarze i zwiedzisz największą Fabrykę Jedwabiu Yodgorlik.

Aby wziąć udział w pustynnych zmaganiach wielbłądników i przeżyć nocleg w jurtach w Kyzył-Kum. Buchara – duch Zaratustry na wschodnich rubieżach pustyni Kyzyl Kum. Surowe miasto na kupieckim szlaku Arabów, Turków i Mongołów, wyrosłe z kultury dawnej Persji. Odkryjesz genius loci Buchary – w zaułkach mistycznej architektury średniowiecza: zespół Poi-Kalon z minaretem z XII wieku, Madrasę Miri-Arab, Madrasą Chana Amir-Alima z XIV wieku oraz Taqi – kipiące energią bazary i warsztaty pod kopułami. 

Aby poznać trudy i przyjemności życia u świętego źródła na suchych bezkresach Oazy Nurota.

Na piknik nad wielkim, pustynnym jeziorem radzieckich inżynierów, zwanym Morzem Ajdarkul.

Aby ujrzeć Samarkandę, miasto-relikt starożytnej Persji z VI wieku p.n.e. i posmakować jej kuszących win. Samarkanda to jedno z najstarszych miast świata, założone w antycznej Persji, w którym odkryjesz duchowy wymiar średniowiecznego założenia Registan, z jego majestatyczną madrasą Ulugbek z XV wieku oraz Tillya-Kari z XVII wieku. Poznasz perły Muzeum Afrasiab. Samarkanda została pierwszą stolicą Uzbeckiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej – aż do 1925 roku, kiedy zamieniono ją na Taszkent. Zasługi ma jednak dużo bardziej imponujące – już od 2600 lat rozwija się na styku szlaków między Europą, Bliskim Wschodem, Chinami i Indiami…

Aby wciągnąć się w kupiecki i przygodowy duch głównego, średniowiecznego szlaku jedwabnego z Europy do Azji.

Aby podziwiać przyrodę tutejszych gór Chimgan i zdobyć koronę uzbeckiej części pasma Tienszan. Ze szczytu ujrzysz panoramę uzbeckiego Tienszanu oraz zieloną dolinę rzeki Chirchik z jej charakterystyczną roślinnością.

Aby posmakować oryginalne, uzbeckie jadło ludów na styku Europy, Azji i Rosji.

To tylko garstka atrakcji, jakie mamy Tobie do zaoferowania!

PODOBNE PRODUKTY

Escape & Explore Club Sp. z o.o.

 • Siedziba:
    ul. Terebelska 57 B
  21-500 Biała Podlaska, Polska

 • Punkt sprzedaży:
    ul. Odkryta 31/7
  03-140 Warszawa, Polska
 •    (+48 22) 300 47 87

 •    (0048) 668 578 266

 •    (0048) 668 171 176

 •    biuro@escapeclub.eu

 • Headquarters (head Office):
    ul. Terebelska 57 B
  21-500 Biała Podlaska, Poland

 • Branch:
    ul. Odkryta 31/7
  03-140 Warszawa, Poland
 •    (+48 22) 300 47 87

 •    (0048) 668 578 266

 •    (0048) 668 171 176

 •    biuro@escapeclub.eu

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

CONTACT WITH US

© Copyright 2017 by Escape & Explore Club Sp. z o.o.