Saksonia

Saksonia. Do Kraju Króla Sasa!

Dlaczego warto wybrać się z nami do Saksonii?

Przemierzając szlakiem Augusta Mocnego odwiedzisz areny dawnych i współczesnych średniowiecznych turniejów rycerskich, rozkoszując się przy tym spokojem i pięknem parków oraz ogrodów Saksońskiej Krainy Zamków.  Czeka na Ciebie 50 zamków, pałaców, ogrodów oraz klasztorów, które otworzą przed Tobą wrota do fascynującej historii Saksonii.

Co Cię czeka po drodze?

Kolejka w Weißwasser – kolej wąskotorowa, która jest idealnym przykład niemieckiej przedsiębiorczości i fortuny, jaką w XIX wieku zdobył jeden z lokalnych baronów, hrabia Hermann von Arnim. Ożywienie gospodarcze i rozwój przemysłowy całego regionu sprawił, że Hrabia wybudował w przeciągu kilku lat ponad 80 km prywatnych połączeń wąskotorowych, które łączyły zakłady wielkiego majątku rodowego. Z drewnianych wagoników ciągniętych malutką, parową lokomotywą podziwiać będziesz stare, idyllicznie położone w dolinie Nysy miasteczko, wkomponowane w znany na całym świecie z różaneczników i azalii Park Księcia Pücklera!

Miśnia położone ok. 25 km od Drezna nad Łabą, tysiącletnie miasto słynie z tajemniczego zamku Albrechtsburg, zbudowanego w zamierzchłych czasach przez pierwszego, germańskiego władcę tych ziem – Henryka I. Mimo, że Miśnia – podobnie jak całe Łużyce, były niegdyś rdzennie słowiańskim obszarem to od 929 roku znalazła się pod kontrolą Niemiec, a d 969 roku mianowana została stolicą Marchii Miśnieńskiej i biskupstwa Miśni. Jedynym polskim epizodem w historii miasta są kilkumiesięczne rządy Polaków w 1002 roku oraz grób Barbary Jagiellonki – córki króla Kazimierza Jagiellończyka, której ciało spoczęło w tutejszej katedrze. Największą sławę przyniosła jednak Miśni pierwsza w Europie manufaktura porcelany, założona w 1710 roku!

Muzeum Porcelany – pierwsza w Europie, działająca od 1710 roku faktoria „białego złota baroku” szybko przyniosła Miśni sławę na królewskich dworach i arystokratycznych salonach Starego Kontynentu. Całe przedsięwzięcie udało się dzięki niezłomnemu uporowi i ambicji książąt saskich, którzy dążyli do odkrycia sekretu wyrobu chińskiej porcelany, sprowadzanej do Europy od XIII wieku.

Albrechtsburg słynna „Kolebka Saksonii” to powstały w XV wieku imponujący kompleks zamkowy, gdzie pochowani są wielcy władcy tej krainy! Jest to znakomity przykład przekształcenia późnośredniowiecznego grodu, a właściwie 3 grodów istniejących tu od X wieku w nowożytne założenie architektoniczne. Zachwyt budzą śmiałe rozwiązania architektoniczne i rewolucyjne wręcz pomysły ukształtowania kompleksu, w którego skład wchodziły m.in.: gród, katedra, zamek biskupi, spichlerz zbożowy i zamek warowny.

Kościół św. Jana i Donata –położona na zielonym wzgórzu nad Łabą potężna gotycka budowla jest obok zamku Albrechtsburg najważniejszym punktem miśnieńskiej panoramy. Zbudowana przez niemieckiego Cesarza Ottona I w 968 roku jako siedziba nowopowstałej diecezji miśnieńskiej miała w założeniu kierować akcją przymusowej chrystianizacji podbitych plemion słowiańskich. Świątynia jest znana ze względu na swe bogate, gotyckie i renesansowe wyposażenie, przejmujące swym wyrazem rzeźby gotyckie, świetliste witraże czy bogato zdobiony ołtarz. Od czasów reformacji jest to już kościół luterański – obecnie stanowi siedzibę biskupa Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Krajowego Saksonii.

Zwinger – prawdziwa barokowa perła architektury Drezna i co tu dużo mówić – jedna z najwspanialszych budowli świata! Fundatorem i pomysłodawcą tej królewskiej rezydencji był monarcha Polski i Saksonii – August II Mocny, którego z Dreznem, miejscem swojego urodzenia, łączyły szczególne więzy… Budowę kompleksu rozpoczęto w 1709 roku, ale ukończono dopiero po 23 latach. Niestety los nie zawsze był dla Zwinger łaskawy – wielokrotnie padał on ofiarą wrogich najazdów, jednak najgorsze zniszczenia przyniosły słynne naloty dywanowe aliantów podczas II Wojny Światowej. Dziś, podobnie jak inne zabytki Drezna, stoi ponownie na swoim miejscu – powstały z ruin niczym Feniks z popiołów!

Pałac Moritzburg – wystawny, pełen barokowej galanterii pałac położony „na wodzie”, w otoczeniu dzikiej przyrody! Swą surową nazwę zawdzięcza księciu i myśliwemu Morycowi Wettin, który w XVI wieku wyłożył środki na budowę aby w pięknych wnętrzach ukazać światu zdobyte przez siebie trofea! Rezydencja została rozbudowana i połączona z bajecznym ogrodem w latach 1723-1736, na zlecenie Augusta Mocnego, aby w pełni móc służyć monarsze podczas letniego wypoczynku.

Twierdza Königstein – jedna z najcenniejszych architektonicznie i historycznie twierdz górskich w Europie, znajdująca się na terenie popularnej wśród turystów Szwajcarskiej Saksonii, na wysokim brzegu Łaby sięgającym aż 240 m. ponad lustro rzeki. Niewielkie Königstein (po polsku „Królewski Kamień”) mieści rozlokowany na obszarze blisko 10 hektarów monumentalny zespół licznych budowli obronnych, które powstawały przez blisko osiem stuleci. Ich początki sięgają XIII wieku, w twierdzy przebywał sam August II Mocny, funkcjonowało tu także niegdyś jedno z najsurowszych więzień w Saksonii, a w czasie dwóch ostatnich Wojen Światowych znajdowały się tu obozy jenieckie i tajny schron dzieł sztuki przewiezionych z saskich kolekcji.

Stolpen – pośród pięknych saksońskich zamków i pałaców zamek w Stolpen nie wyróżniałby się niczym szczególnym, gdyby nie związana z nim historia pewnej urodziwej damy, hrabiny Cosel, metresy – lub jak kto woli – kochanki Augusta II Mocnego, która popadła w niełaskę swojego pana i władcy i została tu uwięziona na 49 lat. Historia ta jest dziś głównym motywem promocji zamku i przyznamy, że to właśnie ona skłoniła nas do odwiedzenia Stolpen!

To tylko garstka atrakcji, jakie mamy Tobie do zaoferowania!

PODOBNE PRODUKTY

Escape & Explore Club Sp. z o.o.

 • Siedziba:
    ul. Terebelska 57 B
  21-500 Biała Podlaska, Polska

 • Punkt sprzedaży:
    ul. Odkryta 31/7
  03-140 Warszawa, Polska
 •    (+48 22) 300 47 87

 •    (0048) 668 578 266

 •    (0048) 668 171 176

 •    biuro@escapeclub.eu

 • Headquarters (head Office):
    ul. Terebelska 57 B
  21-500 Biała Podlaska, Poland

 • Branch:
    ul. Odkryta 31/7
  03-140 Warszawa, Poland
 •    (+48 22) 300 47 87

 •    (0048) 668 578 266

 •    (0048) 668 171 176

 •    biuro@escapeclub.eu

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

CONTACT WITH US

© Copyright 2017 by Escape & Explore Club Sp. z o.o.