Estonia

Estonia, Finlandia, Łotwa, Litwa. Przez Północne Królestwo Bursztynu

Dlaczego warto wybrać się z nami do krajów Bałtyckich i Finlandii?

Tallinn – stolica Estonii, hanzeatyckie, na wskroś średniowieczne i północne miasto ceglanych dachów i spiczastych wież. To tu, w chłodnym klimacie u wybrzeży Zatoki Fińskiej, od wieków mieszały się wpływy skandynawskiej północy, niemieckiej cywilizacji i potęgi rosyjskich carów. Wielowiekowe wpływy obcych kultur nie powstrzymały małego ale niezwykle ambitnego narodu w walce o wolność, którą wywalczył w 1918 roku. Dzisiejszy Tallin, znów prężnie rozwijający się po latach radzieckiej okupacji, łączy otwartość nowoczesnej, europejskiej stolicy z narodową dumą, której symbolem jest kamienny zamek górujący nad staromiejskim wzgórzu Toompea oraz powiewające wszędzie niebiesko-czarno-białe flagi…

Parnawa – pospacerujesz po kameralnej, barwnej Starówce oraz nadmorskiej dzielnicy willowej letniej stolicy Estonii. Pierwszy kurort morski tego kraju zawdzięcza swą sławę cudownej plaży oraz wyjątkowo ciepłej jak na tą szerokość geograficzną wodzie bałtyckiej zatoki, która ściąga w czerwcu i lipcu rzesze turystów. Znane powiedzenie głosi, że jeśli „nie spotkałeś swoich znajomych ani razu w ciągu roku to na pewno zobaczysz ich w Parnawie w wakacje”. Dziś to położone wśród wydm nowoczesne uzdrowisko z rozwiniętą sportową infrastrukturą i gamą wypoczynkowych atrakcji.

Co Cię czeka po drodze?

Helsinki – stolica Finlandii, położona na północnym wybrzeżu Zatoki Fińskiej oraz rozsianych wokół jej brzegu 300 wyspach. Choć samo miasto powstało już w XVI wieku, to stołeczną rangę zyskało decyzją carów dopiero w 1812 roku.

Niewątpliwie to dzięki przychylności Romanowów nastąpił szybki rozwój miasta w XIX wieku, a monumentalny styl klasycystycznych gmachów, rosyjskich cerkwi i obszernych arterii miał upodobnić stolicę zależnego od Rosji Księstwa do sąsiedniego Petersburga. Dziś Helsinki to nowoczesna, niezwykle spokojna i przyjazna metropolia, która pomimo chłodnego skandynawskiego klimatu urzeka swą niepowtarzalną, morską atmosferą.

Ryga – to historyczna Brama Wschodniej Europy nad Bałtykiem, gdzie Zachód od wieków spotykał się z carską Rosją!

Ta architektoniczna perła dawnej niemieckiej Hanzy, urzeka strzelistymi wieżami i czerwienią swoich ceglanych kościołów oraz bajkową XIX wieczną secesyjną zabudową mieszczańską przy brukowanych uliczkach, otulonych północną mgłą. Rozłożona nad sennym, szerokim ujściem Dźwiny do Morza Bałtyckiego łotewska stolica, przejawia wyraźne niemieckie wpływy ale jej oryginalny czar to właśnie kontrast skandynawskiego, surowego klimatu i rozmaitej, stanowiącej mieszankę Wschodu i Zachodu architektury. Dziś to największa metropolia krajów bałtyckich, której atmosferę poczuć można dniem i nocą – miasto nigdy nie śpi bo Łotysze to naród rozśpiewany i kochający całonocne biesiady!

Rezerwat Vidzemes na Łotwie – ta północna, baśniowa kraina to oplatane strumieniami królestwo stromych, sosnowych wydm i nieziemsko cichych, piaszczystych plaż. Znajdziesz tu niezliczoną ilość czarodziejskich głazów, kamyków i skalnych pieczar. Szczególną atrakcją jest wejście do wnętrza fantazyjnych jaskiń, które natura ulepiła z miękkiego piaskowca tuż nad samym Bałtykiem.

Góra Krzyży – wejdziesz na słynną Litewską Golgotę, miejsce narodowych pielgrzymek Litwinów, które symbolizuje ich głębokie przywiązanie do wiary katolickiej i nieugięty opór wobec prób rusyfikacji na przestrzeni 200 lat. Góra Krzyży to jedno z niewielkich wzgórz usianych na zielonych połaciach Żmudzi, gdzie po powstaniu listopadowym, a także w czasie radzieckiej okupacji ustawiano na znak sprzeciwu i pamięci po ofiarach reżimu krzyże. Mimo wielokrotnych zniszczeń, góra zawsze ponownie zapełniała się krzyżami, ich liczba wciąż rośnie i osiąga już ponad 150 000.

Połąga – zagościsz w największym litewskim kurorcie nad Morzem Bałtyckim, który poszczycić może się oryginalną, drewnianą architekturą, nowoczesnym zapleczem usługowym i rekreacyjnym, a także wspaniałym, długim molo, które wprost idealnie nadaje się na romantyczne spacery o zachodzie słońca. Długa, piaszczysta plaża rekompensuje chłodny wiatr i wody Bałtyku, ale i tak główną atrakcję starej posiadłości rodu Tyszkiewiczów stanowi wspaniały, arystokratyczny park z położoną wśród zieleni majestatyczną rezydencją. Zwiedzisz Muzeum Bursztynu, które obecnie mieści się w zabytkowych wnętrzach Pałacu.

Kłajpeda – zwiedzisz malowniczą, starą część największego nadmorskiego miasta Litwy, gdzie uwagę przykuwają stare, kolorowe chałupy, ruiny zamku krzyżackiego z najstarszym zachowanym na Litwie brukiem pochodzącym z XVI wieku oraz ceglane spichrze z XVIII wieku i ogromny port. Na Twoją wizytę zasługuje też największy litewski browar Ńvyturys, produkujący m. in. uwielbiane przez Litwinów, wyśmienite piwo pszeniczne.

Z Kłajpedy dostaniesz się szybko promem na piaszczyste, wydmowe połacie Mierzei Kurońskiej, skąd widać już otwarty Bałtyk…

Mierzeja Kurońska – czeka na Ciebie jedyne delfinarium nad Bałtykiem oraz spacer po rozległych, malowniczych wydmach wąskiego półwyspu, który rozdziela Zalew Kuroński od otwartego Bałtyku, a sam podzielony jest między Rosję a Litwę. Czysta, nieskalana aura Bałtyku ożywia i zachęca podróżników do poszukiwań słynnego bursztynu, wszak jesteśmy na jego starożytnym szlaku!

To tylko garstka atrakcji, jakie mamy Tobie do zaoferowania!

PODOBNE PRODUKTY

Escape & Explore Club Sp. z o.o.

 • Siedziba:
    ul. Terebelska 57 B
  21-500 Biała Podlaska, Polska

 • Punkt sprzedaży:
    ul. Odkryta 31/7
  03-140 Warszawa, Polska
 •    (+48 22) 300 47 87

 •    (0048) 668 578 266

 •    (0048) 668 171 176

 •    biuro@escapeclub.eu

 • Headquarters (head Office):
    ul. Terebelska 57 B
  21-500 Biała Podlaska, Poland

 • Branch:
    ul. Odkryta 31/7
  03-140 Warszawa, Poland
 •    (+48 22) 300 47 87

 •    (0048) 668 578 266

 •    (0048) 668 171 176

 •    biuro@escapeclub.eu

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

CONTACT WITH US

© Copyright 2017 by Escape & Explore Club Sp. z o.o.