Dlaczego warto wybrać się z nami do Hiszpanii?
Co Cię czeka po drodze?
Granada – to położony daleko na południu Hiszpanii słynny „arabski” przyczółek w Europie. Najdłużej, bo do 1492 roku utrzymany przez Maurów bastion na naszym kontynencie i zarazem symbol upadku wielkiego Imperium Arabskiego, które w średniowieczu opanowało większą część basenu Morza Śródziemnego oraz wiodło prym w polityce, handlu i kulturze ówczesnego świata. Liczące dziś ok. 235 000 mieszkańców i położone wysoko miasto, jest jednocześnie popularnym andaluzyjskim ośrodkiem turystycznym, słynącym z malowniczo położonej, dawnej rezydencji emirów Alhambry, unikalnej architektury będącej mozaiką i mieszaniną wpływów chrześcijaństwa, islamu i judaizmu, jak i walorów narciarskich. To zadziwiające, ale zimą otaczające Granadę góry Sierra Nevada pokryte są śniegiem i przyciągają narciarzy z całego świata! Na dodatek, ta gorąca ale zielona metropolia położona jest zaledwie 70 km od słynnego Costa del Sol, gdzie podczas długiego, andaluzyjskiego lata tysiące ludzi wygrzewają się nad lazurowymi wodami Morza Śródziemnego.
Alhambra – najsłynniejsza bodaj pamiątka po rządach Arabów w Hiszpanii, w języku dawnych okupantów oznacza jedynie „czerwona wieża”! W rzeczywistości ten potężny, górujący nad miastem, malowniczo położony i perfekcyjnie zaprojektowany zespół warowny i pałacowy, stał się architektoniczną wizytówką całej Hiszpanii, której kultura tak wiele zyskała na kontaktach z cywilizacją arabską. Wzniesiony w latach 1232–1273, ale systematycznie rozbudowywany aż do XIV wieku kompleks był przez stulecia siedzibą mauretańskich kalifów. Podziwiać tu będziesz pałac z dziedzińcami i bogato dekorowanymi komnatami, a także pięknie wkomponowaną w architekturę zieleń ogrodów. Od 1984 roku twierdza wpisana jest na listę UNESCO.
Kordoba – licząca obecnie 330 000 mieszkańców stolica prowincji w południowej Hiszpanii, to miasto wielowiekowej tradycji i oryginalnej kultury, na którą składa się dorobek trzech wielkich religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, islamu oraz judaizmu. Zabytki architektury dawnych władców, położone nad rzeką Gwadalkiwir, która przepływa również przez Madryt i Sewillę, w otoczeniu malowniczych gór Sierra Morena to znane w X wieku centrum świata – największe wówczas w basenie Morza Śródziemnego miasto, które średniowieczni uznawali za architektoniczne, intelektualne, społeczne i estetyczne osiągnięcie wszystkich cywilizacji ówczesnej ludzkości! Charakterystyczne punkty na panoramie tej Perły Andaluzji to słynny meczet-katedra La Mezquita z czasów potężnej arabskiej dynastii Omajjadów, 16-łukowy Most Rzymski nad Gwadalkiwirem, oraz oryginalne kościoły i synagogi na gęsto zabudowanej Starówce.
Stare Miasto w Kordobie – położony w sercu tej 300 000. metropolii kwartał pamięta czasy rzymskie, chociaż jego dzisiejszy obraz kształtuje wciąż starcie wpływów tradycji muzułmańskiej i chrześcijańskiej, które nastąpiło w XV wieku, a następnie dało początek wielowiekowej, wspaniałej i niepowtarzalnej syntezie tych kultur. Przechadzając się wąskimi, krętymi uliczkami Starówki i podziwiając Most Rzymski nad toczącym leniwie wody Gwadalkiwirem, w otoczeniu południowej roślinności oraz czerwonej, kamiennej zabudowy kościołów, zakonów i synagog na pewno odczujemy gorący powiew afrykańskiego powietrza – Cordoba jest miastem położonym w sercu Półwyspu Iberyjskiego i podczas andaluzyjskiego lata nie muskają jej łagodne bryzy znad Morza Śródziemnego…
Alkazar w Kordobie – to podobna w swym założeniu do granadyjskiej, siedziba dawnych, arabskich władców, tyle że pozostająca w rękach hiszpańskich od 1328 roku, czyli ponad 100 lat dłużej. Nazwana przez nowych władców „Alkazarem Władców Chrześcijańskich” twierdza leży tuż nad brzegiem Gwadalkiwiru, w sąsiedztwie Wielkiego Meczetu-Katedry. Przez długi czas służyła też niechlubnej tradycji inkwizycji, ponieważ wnętrza dawnych komnat i łaźni tureckich służyły jako pomieszczenia krwawych przesłuchań i tortur w epoce hiszpańskiej rekonkwisty. Zanim forteca stała się atrakcją turystyczną w latach pięćdziesiątych XX wieku służyła przez 200 lat jako więzienie, natomiast w 1810 roku przebywał tu ze swymi wojskami sam Napoleon Bonaparte.
Sewilla – to artystyczna, kulturalna i finansowa stolica południowej Hiszpanii, a oficjalnie stolica zwiedzanego przez nas regionu Andaluzji. Czwarte, największe miasto Hiszpanii zamieszkuje ponad 700 000 mieszkańców, ale cała aglomeracja liczy już prawie 1 500 000 mieszkańców. Pierwotnie osada założona w sąsiedztwie atrakcyjnych szlaków morskich przez dawnych władców Morza Śródziemnego – Fenicjan istniała tu od II w. p.n.e., rządzili tu później Rzymianie i Germanie, ale bujny rozkwit Sewilli nastąpił w okresie przynależności do Imperium Arabskiego. W czasie Wielkich Wypraw Kolumba i zamorskiej ekspansji władców hiszpańskich miasto pełniło funkcję ważnego punktu przeładunkowego, na czym zbudowało swą trwającą do dziś potęgę! Sewilla to miasto niezwykłej kolorowej architektury, zaciętych corrid i namiętnego flamenco – kwintesencja Andaluzji!
Stare Miasto w Sewilli – ta rozległa i posiadająca niepowtarzalny urok dzielnica andaluzyjskiej stolicy zachwyci Cię architekturą, która w wyrafinowany sposób łączy egzotykę i tajemniczość architektury islamu z monumentalnością hiszpańskiego renesansu. Oryginalny mariaż reprezentowany przez dawny meczet – katedrę La Giralda, Królewski Alkazar, czy pałace i pełne bujnej roślinności ogrody Maria Luisa cechuje też młodzieńcza energia mieszkańców i żywa kolorystyka sewilskich kamienic – wszystko to podkreśla, że jesteśmy w sercu gorącej, południowej Andaluzji.
Katedra w Sewilli – gotycka katedra De Santa María de la Sede de Sevilla jest trzecią pod względem wielkości i rozmachu w Europie – po watykańskiej Bazylice Św. Piotra i Katedrze Św. Pawła w Londynie. Pierwotnie był tu meczet, a początki katolickiej świątyni sięgają 1401 roku. W podziękowaniu za zasługi Krzysztofa Kolumba, który z Sewilli organizował wiele swoich wypraw, Katedra przyjęła po śmierci ciało wielkiego podróżnika – to tu znajduje się jego grobowiec. Słynna dzwonnica, zwana La Giralda była niegdyś islamskim minaretem, dekoracja jej wnętrz uwidacznia również wpływy tej religii. Na szczyt, którego wysokość wynosi 97,5 m. prowadzą pochylnie, po których niegdyś muezin wjeżdżał konno, aby 5 razy dziennie nawoływać wiernych do modlitwy… Dziś na szczycie znajduje się bliższa naszej tradycji dzwonnica. Wartym zainteresowania obiektem jest również ołtarz główny (wysoki na 27,8 m. i szeroki na 18,2 m.), często uznawany za największy na świecie! Piękna i wyrafinowanie rzeźbiona powierzchnia jest pokryta złotem – w ten sposób królowie pragnęli pokazać bogactwo i potęgę Hiszpanii!
Alkazar Królewski w Sewilli – to dyskretnie schowany za murami i otoczony bujną roślinnością pałac należący obecnie do hiszpańskiej rodziny królewskiej. Budowany od 913 roku przez pierwszego kalifa Andaluzji alkazar zmieniał całkowicie swe oblicze przez ponad 500 lat aż do XIX wieku – tak odmienni byli jego właściciele. Stopiły się tu więc przez wieki różne style: arabski, gotyk, czy tutejszy mudejar – ale mimo trzęsienia ziemi i pożaru w 1755 roku oraz wielu rekonstrukcji nigdy nie stracił swojego charakterystycznego, kameralnego uroku.
Kompleks Expo 92 – ambitne i pełne nowoczesnego rozmachu miejsce Wystawy Światowej sprzed 23 lat miało w warstwie symbolicznej upamiętnić 500 rocznicę Odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, którego przedsięwzięcia rozpoczynały się właśnie w Sewilli! Do dziś podziwiać możemy kompleks różnorodnych i oryginalnych pawilonów narodowych, które zachwycają formami architektonicznymi z całego świata jak i innowacyjnymi elementami konstrukcyjnymi użytymi do budowy elewacji, bram i mostów.
Gibraltar – to dla wielu z nas symboliczny, południowy kraniec Europy, który mimo iż w rzeczywistości nie jest najbardziej na południe wysuniętą częścią naszego kontynentu to na przestrzeni dziejów Europy odegrał wielokrotnie dramatyczna doniosłą rolę – jako mityczne Słupy Herkulesa, Brama na Atlantyk i Nowy Świat, bastion broniących się przed naporem kolejnych najeźdźców wojsk arabskich i chrześcijańskich, czy schronienie aliantów przed wrogimi wojskami faszystów podczas II Wojny Światowej. Sama egzotycznie brzmiąca nazwa to zniekształcone arabskie “Dżabal al-Tarik”, czyli „góra Tarika” przyczółek, z którego Arabowie rozpoczęli w 711 roku podbój Hiszpanii. Malowniczo położony skalisty przylądek poszczycić się może zarówno wspaniałymi widokami na słynną Cieśninę Gibraltarską i marokański masyw Atlasu po drugiej stronie, jak i malowniczą panoramą pobliskiej Andaluzji. Niezwykle ufortyfikowany i zabudowany do granic możliwości Gibraltar jest dziś wciąż – na przekór hiszpańskim pretensjom – brytyjskim terytorium zamorskim o powierzchni zaledwie 6,5 km². Charakterystycznym obiektem górującym nad terytorium jest Skała Gibraltarska, a tuż pod nią słynne, zbudowane na linii granicznej i morzu lotnisko – miejsce tragicznej katastrofy lotniczej z 1940 roku, w której zginął gen. Władysław Sikorski.
Marbella – to nowoczesny, hiszpański kurort wczasowy nad Morzem Śródziemnym, liczący około 130 000 mieszkańców. Znane andaluzyjskie kąpielisko nad pięknym wybrzeżem Costa del Sol dysponuje słonecznym, łagodnym klimatem i świetnie rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Wspaniałe, piaszczyste plaże nad lazurowymi wodami Morza Śródziemnego gwarantują relaks i udany letni urlop rzeszom przybywających tu z całej Europy wczasowiczom. Marbella to również prężnie działający port rybacki i snobistyczny port jachtowy…
Winnice regionu Montilla Moriles – pod koniec naszej podróży czas wstąpić na degustację Napoju Bachusa w jednej z najlepszych winiarni Andaluzji, zlokalizowanej w regionie winiarskim Montilla Moriles! Dzięki rajskiemu klimatowi południowej Hiszpanii i pasji winiarskich rodów od pokoleń wyrabia się tu wyśmienite czerwone i białe wino – w oparciu o sekretne receptury i wyjątkowe warunki do uprawy tych owoców. Na słonecznych i zielonych stokach Andaluzji czas więc spotkać się jeszcze z mitologicznym Bogiem Przyjemności!
To tylko garstka atrakcji, jakie mamy Tobie do zaoferowania!