Bieszczady

Bieszczady

Dlaczego warto wybrać się z nami w Bieszczady?

Jest w łuku Karpat miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Niegdyś był to gęsto zaludniony obszar górski, a po II wojnie światowej, w wyniku tragicznych wydarzeń, stał się jednym z najdzikszych miejsc we współczesnej Europie. Przez kilka wieków mieszkały tu różne nacje – Rusini, Polacy, Żydzi, czy też Romowie. To miejsce leży na styku Polski, Słowacji i Ukrainy. Bieszczady…

Zachowały się tu fragmenty rozległej Puszczy Karpackiej, które stanowią ostoję dla żubrów, niedźwiedzi, wilków oraz innych dużych i rzadkich zwierząt. Bieszczady są owiane legendą “polskiego Dzikiego Zachodu”, pełne są historycznych niespodzianek, ale też otwarte na ludzi, z dobrze zachowaną dziką przyrodą. Żeby „poczuć” prawdziwe Bieszczady trzeba koniecznie wejść na połoniny „dotknąć przyrody” i poznać ciekawych ludzi. Pomimo powojennych zniszczeń i wysiedleń rdzennej ludności, w wielu miejscach można nadal podziwiać skarby drewnianej architektury sakralnej. Ocalałe ikony, które zdobiły niegdyś bieszczadzkie świątynie, są magnesem dla miłośników kultury bizantyjskiej. Góry te odsłaniają też inne tajemnice – pozostały ślady po pierwszej i drugiej wojnie światowej.

Te góry, swoim niepowtarzalnym klimatem przyciągały różnych artystów z całego kraju. Bieszczadzkie sławią w swoich utworach m.in. Michał Broda – autor tekstu „Moje Bieszczady” wylansowanego przez grupę KSU – Tołhaje, Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, Dom o Zielonych Progach oraz inni śpiewając teksty Adama Ziemianina, a także Edwarda Stachury, czy też Jerzego Harasymowicza..

Wszystko to powoduje, że Bieszczady stale tworzą swoją historię, wzmacniają swojego ducha…

Jedną z największych krajoznawczych atrakcji regionu są cerkwie – prawdziwe perełki architektury drewnianej pięknie wkomponowane w górski krajobraz. Odznaczają się one rozmaitością form architektonicznych, typową dla pogranicza kulturowego. Do najpiękniejszych i najcenniejszych cerkwi należą:

Cerkiew w Uluczu – z 1659 roku jedna z najstarszych cerkwi drewnianych w Polsce, cerkiew w Równi – zbudowana na początku XVII wieku obecnie używana jako kościół, cerkiew w Hoszowie – zbudowana w 1938 roku na wzór cerkwi huculskich w tzw. ukraińskim stylu narodowym oraz cerkiew w Smolniku – pod wezwaniem św. Michała Archanioła z 1791 roku wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na wyciągnięcie ręki od Arłamowa znajduje się najstarsza w Polsce, murowana cerkiew w Posadzie Rybotyckiej. Pochodząca z XV wieku świątynia jest budowlą unikatową w skali Polski. O wyjątkowości tego zabytku stanowi połączenie gotycko-obronnej architektury z bizantyjską polichromią i jedyną w Polsce murowaną, średniowieczną ścianą ikonostasową.

To tylko garstka atrakcji, jakie mamy Tobie do zaoferowania!

 

PODOBNE PRODUKTY

Escape & Explore Club Sp. z o.o.

  • Siedziba:
      ul. Terebelska 57 B
    21-500 Biała Podlaska, Polska

  • Punkt sprzedaży:
      ul. Odkryta 31/7
    03-140 Warszawa, Polska
  •    (+48 22) 300 47 87

  •    (0048) 668 578 266

  •    (0048) 668 171 176

  •    biuro@escapeclub.eu

  • Headquarters (head Office):
      ul. Terebelska 57 B
    21-500 Biała Podlaska, Poland

  • Branch:
      ul. Odkryta 31/7
    03-140 Warszawa, Poland
  •    (+48 22) 300 47 87

  •    (0048) 668 578 266

  •    (0048) 668 171 176

  •    biuro@escapeclub.eu

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

CONTACT WITH US

© Copyright 2017 by Escape & Explore Club Sp. z o.o.